منوهای نصب در پنل مدیریت

 • ورود
 • هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود

چگونه لیستی از گواهینامه های خود را در رزومه بنویسیم؟

 

برای دانشجویان محصل در خارج از کشور، داشتن یک رزومه تحصیلی خوب که بیان کننده قابلیت ها و دستاوردهای علمی و شغلی آن ها باشد، برای پذیرش آنها بسیار حائز اهمیت می باشد. گواهینامه ها و مدارک فنی شما اهداف شغلی و همین طور گذشته کاری تان را تحت تاثیر قرار می دهدگواهینامه های شما تاییدی بر اهداف شغلی تان است و همین طور نشان می دهد که واقعاً یک نیروی با تجربه با آموزش های استاندارد و اصولی هستید.بدون شک نوشتن گواهینامه های معتبر به رزومه تان وزن بیشتری می دهد و میزان اعتماد مدیر استخدام کننده نسبت به شما و توانایی هایتان را بالاتر خواهد برد.

من چه گواهینامه هایی باید داشته باشم؟

این که شما نیاز به چه گواهینامه ها و مدارکی دارید، نیاز به کمی تأمل دارد. پس قبل از این که راجع به این مسئله تصمیم گیری کنید نکات زیر را بخوانید.

 1. آیا آن ها معتبر هستند؟

این طبیعت انسان است که بخواهد به داشته ها و دستاوردهای خودش افتخار کند و آن ها بزرگ و با ارزرش ببیند؛ این کاملاً قابل درک است که وقتی گواهینامه و تاییدیه برای دستاوردهای خود دریافت می کنید، بخواهید آن را در معرض نمایش سایرین بگذارید.

اما گواهینامه مربیگری کاراته یا غریق نجاتی شما چیزی نیست که بتواند مدیر یک شرکت را تحت تاثیر قرار دهد و نظر او را به شما جلب کند!

به همین دلیل، شما باید همه گواهینامه ها و مدراکی که دارید را روی میز بریزید و آنهایی که در مسیر کاریابی شما هیچ جایی ندارند را کنار بگذارید. اما قبل از این که این کار را انجام دهید، بهتر است سوالات زیر را از خودتان بپرسید.

 1. آیا آن ها مرتبط هستند؟

همان طوری که قبلاً بحث کردیم به عنوان مثال داشتن مدرک مربیگری کاراته هیچ طرفداری در بین مدیران حوزه مالی یا IT و غیره ندارد!

شما باید همواره رزومه تان را مستقیماً متناسب با فرصت شغلی که مد نظرتان است، ویرایش و تیلورینگ (Tailoring) کنید و بخش گواهینامه های رزومه تان نیز بخشی از این فرآیند و پروسه است.

پس زمانی که یک نمونه رزومه آماده می کنید به این فکر کنید که آیا هر یک از گواهینامه ها می توانند به اعتبار و همین طور نمایش تناسب بیشتر شما (با شغل مورد نظرتان) کمک کنند یا خیر؟

 1. آیا آن مهارت ها پر تقاضا هستند؟

فارغ از هر نتیجه ای، حضور در دوره های مخصوص به آن صنعت و دریافت گواهینامه های مرتبط با آن صنعت می تواند وزنه خوبی برای رزومه شما باشد.

بهترین مثال برای این مسئله فرصت شغلی مدیریت پروژه است؛ افرادی که داراری گواهینامه های سطح بالای مدیریتی مانند گواهینامه PMP هستند، به طور همیشگی به افرادی که با اعتبار کمتری شناخته می شوند، ترجیح داده خواهند شد.

این دیگر به خود شما بستگی دارد که چقدر بادقت درباره آن حوزه کاری تحقیق و بررسی کنید و بتوانید دوره هایی که برای کارفرمایان و صاحبان صنایع جذاب و مورد نیا هستند را پیدا کنید و آن مهارت ها و گواهینامه های معتبر را کسب کنید.

اما اگر گواهینامه هایی دارید که از رده خارج و تاریخ گذشته هستند، علاوه بر این که باید درباره نوشتن یا ننوشتن آن گواهینامه ها در رزومه خود فکر کنید، باید به دنبال این نیز باشید که مهارت های خودتان را آپدیت و به روز رسانی کنید و مهارت های جدید و پرتقاضای بازار کار را یاد بگیرید.

 1. آیا آن گواهینامه ها در صنعت شما مهم هستند؟

همیشه هم نوشتن گواهینامه ها، کارساز نیست. مثلاً در شغل های هنری و گرافیکی مدیران و کارفرمایان ترجیح می دهند که نمونه کارهای شما را ببینند لیست گواهینامه هایتان را؛

اما در حوزه آی تی شما باید ثابت کنید که می توانید با تجهیزات، سیستم ها و نرم افزارهای تخصصی حوزه کاری خود کار کنید؛ برای این کار بهترین روش این است که لیستی از گواهینامه های خود را در رزومه خود بنویسید.

پس همان طور که می بینید، نمی توان برای همه مشاغل و حرفه ها یک نسخه یکسان پیچید و شما باید با توجه به شرایط موجود رزومه ای خاص بسازید.

 1. آیا آن گواهینامه ها به رزومه شما ارزشی اضافه می کنند؟

در برخی حوزه ها، مانند حوزه بهداشت و درمان شما نیاز دارید که لیستی از گواهینامه های تخصصی خود را بنویسید. این کار اختیاری نیست و شما مجبور به رعایت این متد هستید.

در این مسیر باید از نگاه کارفرما به قضیه نگاه کنید و بتوانید حداقل انتظاری که او دارد را برآورده کنید. بنابر این به گواهینامه های مکمل حوزه کاری خود فکر کنید، تا بتوانید خودتان و همین طور رزومه تان را ویژه تر کنید.

مثلاً می توانید تمرکز خود را بر روی دوره های آنلاین یا دوره هایی که بعد از ساعت های اداری در موسسات برگزار می شود تمرکز کنید.

به مفید بودن و مرتبط بودن دوره آموزشی هم توجه کنید. مثلاً شمایی که می خواهید طلاساز شوید، بدون دانش مدیریتی هم می توانید کار خود را به نحو احسن انجام دهید. اما زمانی که مدیر یک شرکت یا کارگاه طلاسازی ، یک گواهینامه مدیریتی در رزومه شما ببیند، از شما تصویر یک طلاسازی را می سازد که می تواند بعد از مدتی کنترل یک بخش را برعهده بگیرد ، هم به مدیریت علاقه دارد و هم این که برای این کار آموزش دیده است؛

با همین ترفند ساده به راحتی می توانید میان خودتان و سایر متقاضیان استخدام تمایز ایجاد کنید و از همه ی آن ها یک قدم جلوتر باشید.

 

 

چگونه گواهینامه ها را در رزومه خود قرار دهیم؟

در واقع هیچ قانون محکم و قطعی برای نحوه نوشتن گواهینامه ها در رزومه وجود ندارد. بر همین اساس شما حتی می توانید در بخش خلاصه رزومه نیز درباره گواهینامه های خودتان صحبت کنید. این به سلیقه و تشخیص شما بستگی دارد که کدام یک از روش های موجود را برای نمایش گواهینامه های خود در نمونه رزومه کاری تان انتخاب کنید.

 1. مهم ترین و کلیدی ترین گواهینامه های خود را در بخش خلاصه رزومه بنویسید.

اگر گواهینامه ای دارید که برای شغل آینده تان مهم و قابل توجه است، می توانید آن را در بخش خلاصه رزومه نیز بنویسید.

 1. در رزومه خود، آن ها را در یک بخش طراحی شده و مجزا بنویسید.

اکثر رزومه ها به بخش های مختلف تقسیم و بخش بندی می شوند. اگر شما بیش از یک یا دو گواهینامه آموزش معتبر دارید، این فکر بسیار خوبی است که آن ها را در ی بخش مخصوص و مجزا با عنوان گواهینامه ها بنویسید. این بخش می تواند پس از تحصیلات و سوابق شغلی بیاید.

0 پاسخ به "چگونه لیستی از گواهینامه های خود را در رزومه بنویسیم؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گروه آموزشی طلاکاران

آموزش تخصصی رشته های طلا و جواهر سازی با استفاده از شیوه های نوین آموزشی بر اساس استانداردهای جهانی .

…بصورت حضوری و غیرحضوری…

ارائه مدارک معتبر بین المللی از آکادمی های معتبر داخلی و خارجی

 • میدان شهرری ، مجتمع تجاری پدیده واحد 101
 • 02128424478
 • info@talakaranacademy.net

طراحی شده توسط گروه آی راپید- عرفان آقائیان
X